Разлика помеѓу преработките на „Симеон ІІ“

Додадени 28 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
'''Симеон ІІ (Симеон Сакскобургготски)''' е бугарски политичар и цар на [[Бугарија]] од [[1943]] година.
 
Роден е на {{роден на|16|јуни|1937}} во [[Софија]] како прв син и престолонаследник на [[Цар Борис ІІІ]] и [[царица Јоана]]. Тронот го наследува по смртта на татко му, но поради малолетноста во негово име управува регентскиот совет. До септември 1944 бил цар и на дел од Вардарска Македониjа, кога Македонија била под бугарска окупација{{се бара извор}}.
 
Откако во 1946 г. [[монархиjа]]та во Бугариjа е укината после [[референдум]] на комунистите, регентскиот совет е осуден на смрт, а царското семејство емигрира во [[Египет]], кај дедото на Симеон - поранешниот италијански [[крал Виктор Емануел]]. Во 1951 г. Симеон заминува во [[Шпанија]], каде живее до 2001 г. Женет е за шпанската благородничка Маргарита Гомес-Асебо и Сехуeла (ќерка на маркиз и далечна роднина на [[крал Хуан Карлос]]). Симеон има четири синови и една ќерка.
Анонимен корисник