Разлика помеѓу преработките на „Палатица“

Додадени 1.380 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Села во Македонија; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Палатица''' е село во [[Општина Желино]], во околината на градот [[Тетово]].
 
{{Мак-никулец}}
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| слика мапа=
| веб=
}}
'''Палатица''' ([[албански]]: ''Pallatica '') е село во [[Општина Желино]], во околината на градот [[Тетово]].
 
== Демографија ==
== Географиja и местоположба ==
Според пописот од 2002 година селото има 2.516 жители.<ref>[http://212.110.72.46:8080/mlsg/ Министерство за Локална Самоуправа. База на општински урбанистички планови]</ref>
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
== Историja ==
 
| '''Националност'''
== Економија ==
 
| '''Број'''
== Демографија ==
 
|-
== Општествени институции ==
 
| [[Македонци]]
== Администрација и политика ==
 
| 6
== Културни и природни знаменитости ==
 
|-
== Редовни настани ==
 
| [[Албанци]]
 
| 2 501
 
|-
 
| [[Турци]]
 
| 1
 
|-
 
| [[Роми]]
 
| 0
 
|-
 
| [[Власи]]
 
| 0
 
|-
 
| [[Срби]]
 
| 0
 
|-
 
| [[Бошњаци]]
 
| 0
 
|-
 
| други
 
| 8
 
|-
 
|}
 
== Општествени институции ==
*[[ОУ „Фан Ноли“ - Палатица]] - селското основно училиште
== Личности ==
*[[Ќенан Алиу]] (р. 8 ноември 1966) - македонски политичар, портпарол на [[ПДП]] и градоначалник на [[Општина Желино]]<ref>{{цитирање вести|url=http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1742&stID=33283&pR=25|title=Желино -Ќенан Алиу|publisher=Утрински Весник|language=македонски|accessdate=2011-01-04}}</ref>
 
*[[Шеваљ Етхеми]] - познат како Командант Ваљони. Воен функционер на [[АРМ]], поранешен командант на [[ОНА]]<ref>{{цитирање вести|url=http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=816&stID=4939&pR=3|title=Шеваљ Етеми, "командант Ваљони": Ја напуштам Мала Речица, заминувам за Палатица|publisher=Утрински Весник|language=македонски|accessdate=2011-01-04}}</ref>;
== Култура и спорт ==
 
== ИселеништвоНаводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{ризница-врска|Palatica}}
 
*[http://www.panoramio.com/user/695042/tags/Pallatica Фотографии на Палатица]
 
[[Категорија:Македонски села]]