Разлика помеѓу преработките на „Набор“

Додадени 12 бајти ,  пред 11 година
јесте и форма, али боље ово
с (Бот Додава: sh:Nabor)
(јесте и форма, али боље ово)
'''Набор''' е секоја форма на [[релјеф]]от која настанува со бранување на [[Земјина кора|Земјината кора]]. Ова бранување е резултат на создавањето или исчезнувањето на делови од Земјината кора со помош на [[сила]]. Овие сили дејствуваат во текот на милиони години. Кога тие се многу силни, [[еластичност]]а на материјалот не може да ги поднесе и наборот се крши.
 
[[Категорија:РелјефниСтруктурна формигеологија]]
 
[[ar:طية]]
30

уредувања