Бабуна (река): Разлика помеѓу преработките

Додадени 489 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
 
'''Реката Бабуна''' извира под врвот [[Солунска Глава]] на планината [[Јакупица]]. Има должина од 65 километри. Има живописна клисуреста челенка, делумно клисуресто речно корито, мали водопади во нејзиниот горен тек. Се храни со вода од поголем број на притоки.<ref>''Миловој Гашевски, Основни хидрографски особености на главните притоки на Вардар во СР Македонија, „Географски разгледи“, кн. 17, Скопје, 1979''</ref>. Во долниот тек реката минува низ клисурата Пешти, каде што речните вирови се доста посетени од капачи преку летниот период.
 
 
<gallery>
слика:Римски мост на Бабуна во Богомила 6532.jpg|Римски мост на реката [[Бабуна]] на влезот од селото
Слика:Babuna-River-Azot.jpg|Горното течение на реката Бабуна, сликана од патот Богомила - Папрадиште
File:Babuna vo klisurata Pesti.jpg|Клисурата Пешти на реката Бабуна
Слика:Babuna Bogomila Macedonia.jpg
</gallery>