Разлика помеѓу преработките на „Панта Џамбазоски“

нема опис на уредувањето
| Notable_instruments = ''[[Premier]]''
}}
'''Панта Џамбазоски''' е македонски тапанар и новинар. Тој го измислил името на една од најдобрите македонски рок бендови [[Мизар (музичка група)|Мизар]]. Беше дел од групата седум години. Потоа кратко време поминал во [[Берлин гори]]. Кон крајот на 1988. година Панта Џамбазоски стана првиот тапанар на групата [[Архангел (музичка група)|Архангел]]. Сега работи во една од најгледаните приватни телевизии во Македонија - [[Телевизија Телма]]. Новинарската кариера ја започнал во списанието [[Млад Борец]] каде најпрво беше уредник за музика, а потоа во политичката рубрика. Потоа беше уредник во некогаш најголемиот македонски дневен весник [[Нова Македонија]]. Панта Џамбазоски остана запомнат по своите одлични настапи во овие три групи, особено во [[Мизар]].
 
 
Анонимен корисник