Разлика помеѓу преработките на „Баскервилски пес“

Додадени 1.170 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с ([r2.5.2] Бот Додава: ca:El gos dels Baskerville)
{{Infobox Book | <!-- See [[Wikipedia:WikiProject Novels]] or [[Wikipedia:WikiProject Books]] -->
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
| name = Баскервилски пес
'''Баскервилско куче''' е криминалистички [[роман]] од [[Сер Артур Конан Дојл]], издаван во списанието ''Стренд'' во [[1901]] и [[1902]]. Случките се одвиваат во [[Дартмур]] во [[1889]]. Во делото Шерлок Холмс и Др.Вотсон ја истражуваат клетвата поврзана со Баскервилското куче.
| title_orig = The Hound of the Baskervilles
| translator =
| image = [[Image:Houndofbaskervil.jpg|200px]]
| image_caption = Корица на првото издание.
| author = [[Артур Конан Дојл]]
| illustrator =
| cover_artist = [[Алфред Гарт Џонс]]
| country = Обединетото Кралство
| language = [[англиски]]
| series = [[Шерлок Холмс]]
| genre = детективски роман
| publisher = [[George Newnes]]
| release_date = 1902<ref>{{cite web|url=http://www.s4ulanguages.com/sherlock.html |title=Facsimile of the 1st edition (1902) |publisher=S4ulanguages.com |date= |accessdate=2010-04-20}}</ref>
| english_release_date =
| media_type = печатено
| pages = 359
| isbn = н/п
| preceded_by = [[Мемоарите на Шерлок Холмс]]
| followed_by = [[Враќањето на Шерлок Холмс]]
}}
 
'''БаскервилскоБаскервилски кучепес''' ([[англиски]]: ''The Hound of the Baskervilles'') е криминалистички [[роман]] од [[Сер Артур Конан Дојл]], издаван во списанието ''Стренд'' во [[1901]] и [[1902]]. Случките се одвиваат во [[Дартмур]] во [[1889]]. Во делото Шерлок Холмс и Др.Вотсон ја истражуваат клетвата поврзана со Баскервилското куче.
 
== Инспирација ==
Главна инспирација било мочуриштето Фокс Тор за пишување на романот. Имотот на Бскервил е или имотот на Хејфорд Хол или на Брук Менор, што и двете се во близина на Баскфестлија. Во ова дело повторно се појавува [[Шерлок Холмс]] со [[Др. Вотсон]]. Конан Дојл ги вметнал повторно поради нивниот претходен успех.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{книга-никулец}}