Разлика помеѓу преработките на „Религија во Босна и Херцеговина“

нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: bs:Vjera u Bosni i Hercegovini)
Првиот турски напад врз босанско земјиште се случил во [[1388]], а веќе во [[1448]] година [[Османлии|Турските Османлии]] го зазеле поголемиот дел од централна [[Босна]] околу населбата [[Врхбосна]]. Во [[1463]] година се случила една од најголемите битки помеѓу кралот [[Стефан Томашевиќ]] и турскиот [[султан]] [[Мехмед II]], во која Османлиите издвојувале голема победа. По зазимањето на Босна и Херцеговина од страна на Османлиите започнал процесот на [[исламизација]]. Така, во [[1520]] година, во[[Босански Санџак|Босанскиот Санџак]] 38,7% од вкупното население на земјата било муслиманско.
 
Во [[1624]] година, албанскиот свештеник [[Петер Масаречи]] напишал дека во [[Босна]] живеат околу 150 000 католици, 75 000 православни верници и 450 000 православни муслимани. По австриската победа над Османлиите, муслиманите од веќе загубените територии на [[Османлиска империја|Османлиската империја]] се населеле на овие простори. По истерувањето на Османлиите од овие простори и воведувањето на австриска власт, според пописот на населението во [[1879]] година на 42,88% било составено од православни христијани, 38,75% од муслимани, а 18,08% од католици.
 
== Религиозна демографија ==
Анонимен корисник