Импулс (механика): Разлика помеѓу преработките

с
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Нова)
 
 
== Импулс на систем од тела ==
[[Податотека:Billard.JPG|мини|десно|250п|Импулсот на белата топка се пренесува на сите останати топки.]]
 
=== Во зависност од масата и брзината на телото ===