Разлика помеѓу преработките на „Ролан Барт“

Додадени 68 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
'''Роланд Бартс''' ([[{{роден на|12 |ноември]], [[|1915]]}}[[{{починал на|25 |март]], [[|1980]]}}) бил [[Франција|француски]] литературен теорист, [[филозофија|филозоф]], критичар и семиотичар.
 
==Живот==
 
Роден е на 12 ноември во градот Шербург во [[Нормандија]]. Неговиот татко Луи Бартс загинал во битка додека Роланд бил помал од една година. Кога Бартс бил 11-годишен, фамилијата се преселува во [[Париз]].
[[Категорија:Французи]]