Разлика помеѓу преработките на „Фотон“

Додадени 1.042 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с
=ФОТОНИ=
Максвеловата електромагнетна теорија не ги објаснува доволно добро законите за надворешниот фотоефект. [[Алберт Ајнштајн]] кој во 1905 ја создаде квантната теорија за светлината и на законите за надворешниот фотоефект им даде квантно објаснување. Тој претпостави дека не само енергијата што ја зрачат телата е квантувана, туку и самото електромагнетно зрачење има дискретна структура, т.е се состои од одделни кванти на енергија:
:<math> E=hf.</math>
Ако во последната релација фреквенцијата на фотонот f се израси преку брановата должина а потоа се воведе брановиот број k на светлинскиот бран за импулсот се добива релацијата
:<math>p =\frac{h\nu}{c}= \frac{h}{\lambda}=\hbar k .</math>
 
==Наводи==
*Физика за IV година - Александар Андоновски.
 
[[ar:فوتون]]
[[az:Foton]]
[[bn:ফোটন]]
[[zh-min-nan:Kng-chú]]
[[be-x-old:Фатон]]
[[bar:Photon]]
[[bs:Foton]]
[[bg:Фотон]]
[[ca:Fotó]]
[[cs:Foton]]
[[cy:Ffoton]]
[[da:Foton]]
[[de:Photon]]
[[en:Photon]]
[[et:Footon]]
[[el:Φωτόνιο]]
[[es:Fotón]]
[[eo:Fotono]]
[[eu:Fotoi]]
[[fa:فوتون]]
[[fr:Photon]]
[[ga:Fótón]]
[[gl:Fotón]]
[[ko:광자]]
[[hr:Foton]]
[[io:Fotono]]
[[id:Foton]]
[[it:Fotone]]
[[he:פוטון]]
[[kn:ಫೋಟಾನ್]]
[[ka:ფოტონი]]
[[ht:Foton]]
[[ku:Foton]]
[[la:Photon]]
[[lv:Fotons]]
[[lt:Fotonas]]
[[hu:Foton]]
[[mg:Voankazavana]]
[[ml:ഫോട്ടോൺ]]
[[ms:Foton]]
[[nl:Foton]]
[[ja:光子]]
[[no:Foton]]
[[nn:Foton]]
[[pnb:فوٹون]]
[[nds:Photon]]
[[pl:Foton]]
[[pt:Fotão]]
[[ro:Foton]]
[[ru:Фотон]]
[[sq:Fotoni]]
[[scn:Fotoni]]
[[simple:Photon]]
[[sk:Fotón]]
[[sl:Foton]]
[[sr:Фотон]]
[[sh:Foton]]
[[su:Foton]]
[[fi:Fotoni]]
[[sv:Foton]]
[[th:โฟตอน]]
[[tr:Foton]]
[[uk:Фотон]]
[[ur:نوریہ]]
[[vi:Photon]]
[[fiu-vro:Foodon]]
[[zh:光子]]