Виолина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 213 бајти ,  пред 12 години
с
Отстрането уредувањето на 77.28.234.106 (разговор), вратено на последната верзија на Xqbot
[непроверена преработка][проверена преработка]
с Отстрането уредувањето на 77.28.234.106 (разговор), вратено на последната верзија на Xqbot
Ред 15:
 
== Делови на виолината ==
Виолината се состои од два главни дела: гудало (лак) и виолина.<ref>[http://www.kreni.com/direktorijum/redirect/95348 Виолина ([[српски јазик|срп.]])]</ref>
 
'''Гудало (лак)''' - должината на гудалото изнесува 73 сантиметри, а тежината варира помеѓу 55 и 65 грама (обично е околу 60 грама). Главните негови делови се:
Ред 22:
 
'''Виолина''' - виолината се состои од кутија (резонатор), која го засилува звукот на жиците. Нејзиниот горен дел е од [[смрека|смреково]] дрво, со исечени отвори во форма на латиничната буква ''ф'', и затоа се викаат f-отвори. Долната страна - дното е направена од [[јавор|јаворово]] дрво. Страниците на кутијата се составени од шест штички, на чии состави со горната и долната страница, од внатрешната страна, се поставени клинови. Кутијата продолжува со заоблен врат. Помеѓу вратот и главата се наоѓа праг, штичка од тврдо дрво([[абонос]]). Во главата се всадени четири чивии, а главата завршува со полжав. На кутијата се наоѓа мовче (кобилица) - тенка дрвена штичка, чија функција е да го пренесува треперењето на жиците врз кутијата, а нејзината заобленост на горната страна овозможува свирење на секоја жица посебно. На долниот крај на кутијата жиците се прицврстени со т.н. кордар. Кордарот со еден јазол што поминува преку долниот праг е прицврстен за едно копче.
 
[[Податотека:Violin Details.jpg|thumb|310px|left|Детали на виолината]]
 
== Надворешни врски ==