Разлика помеѓу преработките на „Роберт Алаѓозовски“

нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Македонски писатели (со користење на HotCat))
'''Роберт Алаѓозовски''' ({{роден во|Струмица}}, {{роден на|27|октомври|1973}}) е македонски есеист, раскажувач, критичар и преведувач.<ref>http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=720</ref>
 
==Биографија==
 
Алаѓозовски е роден на [[27 октомври]] [[1973]] година во [[Струмица]], [[Македонија]]. Магистрирал на Катедрата за Општа и компаративна книжевност при Филолошкиот факултет во Скопје (на тема „Теориско-поетички аспекти на македонската постмодернистичка проза“. Автор е на: зборник уметнички и неуметнички текстови „Флорилегиј“ (на интернет, во издание на Блесок); преку 150 рецензии, критики, есеи, прилози и дузина студии од областа на филмот, литературата, театарот и од интердисциплинарни теми, објавени во повеќе весници и списанија; неколку преводи на текстови и книги.