Разлика помеѓу преработките на „Роберт Алаѓозовски“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност | име = Роберт Алаѓозовски | портрет = | px = 200px ...)
 
| родено-име = Роберт Алаѓозовски
| роден-дата = {{роден на|27|октомври|1973}}
| роден-место = {{роден во|Струмица||Република}}, Македонија|Македонија{{МКД}}
| починал-дата =
| починал-место =
| деца =
}}
'''Роберт Алаѓозовски''' ({{роден во|Струмица}}, {{роден на|27|октомври|1973}}) е македонски есеист, раскажувач, критичар и преведувач.<ref>http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=720</ref>
'''Роберт Алаѓозовски'''<ref>http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=720</ref> е роден на 27.10.1973 год. во Струмица, Република Македонија. Магистрирал на Катедрата за Општа и компаративна книжевност при Филолошкиот факултет во Скопје (на тема „Теориско-поетички аспекти на македонската постмодернистичка проза“. Автор е на: зборник уметнички и неуметнички текстови „Флорилегиј“ (на интернет, во издание на Блесок); преку 150 рецензии, критики, есеи, прилози и дузина студии од областа на филмот, литературата, театарот и од интердисциплинарни теми, објавени во повеќе весници и списанија; неколку преводи на текстови и книги.
 
==Биографија
 
'''Роберт Алаѓозовски'''<ref>http://www.blesok.com.mk/avtor.asp?lang=mac&id=720</ref> е роден на [[27.10. октомври]] [[1973]] год.година во [[Струмица]], Република [[Македонија]]. Магистрирал на Катедрата за Општа и компаративна книжевност при Филолошкиот факултет во Скопје (на тема „Теориско-поетички аспекти на македонската постмодернистичка проза“. Автор е на: зборник уметнички и неуметнички текстови „Флорилегиј“ (на интернет, во издание на Блесок); преку 150 рецензии, критики, есеи, прилози и дузина студии од областа на филмот, литературата, театарот и од интердисциплинарни теми, објавени во повеќе весници и списанија; неколку преводи на текстови и книги.
За својата работа и залагање ги има добиено следниве признанија: награда на поетскиот фестивал „Поткозјачки средби“, Куманово (1994); откупна и втора награда на Конкурсот за краток расказ на „Студентски збор“, (1996 и 1997 година).
Застапен е во антологијата на краток расказ на Катица Ќулавкова „Царски Рез“.
== Наводи ==
 
{{наводи}}
== Надворешни врски ==
[http://www.e-knigi.com.mk/06collections/alagjozovski Флорилегиј]
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Алаѓозовски}}
== Извори ==
 
<references/>
[[Категорија:Писатели од Струмица]]