Разлика помеѓу преработките на „Воин Поповиќ-Вук“

нема опис на уредувањето
 
Поповиќ е роден во селото Сиеница. Таму го завршил трето оделение, меѓутоа неговото семејство морало да бега и тие се населиле во [[Крагуевац]].
[[Податотека:Serbian voevoda Vojn Popovich.jpg|мини|лево|150п|Вук во четнича облека]]
 
Таму го довршил основното училиште и шести клас гимназија. Потоа завршил воена академија.