Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Одземени 32 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
с (промени во воведот)
с
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{ExamplesSidebar|35%|
* '''Мачката''' се качи на '''масата'''.
 
== Историја ==
Зборот доаѓа од [[Латински јазик|латинскиот]] збор ''nomen'' кој значи „[[име]]“. Зборовните групи како именките за првпат биле објаснети од [[Санскрит]]скиот граматичар [[Панини (граматичар)|Панини]] и античките Грци како [[Дионисиос Тракс]]. Тие биле дефинирани со изрази од нивните тогашни [[морфологија (лингвистика)|морфолошки]] знаења. На пример, во Античка Грција, именките ги споредувале со [[падеж]]ите, како датив и акузатив.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{лингвистика-никулец}}