Разлика помеѓу преработките на „Именка“

Додадени 289 бајти ,  пред 9 години
с
промени во воведот
с (r2.5.2) (Бот Додава: hif:Naam)
с (промени во воведот)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{ExamplesSidebar|35%|
* '''Мачката''' седнасе качи на '''масата'''.
* Пишувам со сино '''пенкало''' на бела '''хартија'''.
* Ве молам да ги предадете '''задачите''' до крајот на '''седмицата'''.
* Во '''градината''' имаше прекрасни '''лалиња''' и '''рози'''.
* '''Киро Глигоров''' е првиот '''претседател''' на '''Република Македонија'''.
}}
Во [[лингвистика]]та, '''именките''' се менливи зборови кои го содржат белегот опредметност, кои можат да се јават како [[подмет]], предмет, [[прилошка определба]], именски дел од прирокот, а вршат и [[атрибут|атрибутска служба]] во реченицата.<ref>Loos, Eugene E., et al. 2003. [http://www.sil.org/linguistics/GlossaryOfLinguisticTerms/WhatIsANoun.htm Glossary of linguistic terms: What is a noun?]</ref>
Во [[лингвистика]]та, '''именки''' се сите [[зборови]] кои означуваат [[суштество|суштества]], [[предмет]]и, појави, односно го содржат белегот опредметност.
 
Синтаксичките правила за именките се разликуваат од јазик на јазик. Во Македонскиот јазик, именките се зборови кои како што е погоре споменато опишуваат предмети или појави или пак одделни имиња на некои предмети или појави, според тоа тие се делат на '''општи''' и '''сопствени''' именки, кои се разбира се делат на подгрупи.