Разлика помеѓу преработките на „Самоа“

Додадени 12 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.5.2) (Бот Додава: te:సమోవా)
| symbol_type = Coat of arms
| image_map = LocationSamoa.png
| national_motto = ''Fa'avae i le Atua Samoa''<br />({{lang-en|Самоа есе основаназаснова зана ГосподГоспода}})
| national_anthem = ''[[TheБајрак Bannerна of Freedomслободата]]''
| official_languages = [[Самоански јазик|самоански]], [[англиски јазик|англиски]]
| demonym = [[Самоанци|самоанецСамоанец]], [[Самоанци|Самоанка]]
| capital = [[Апија, Самоа|Апија]]
| latd = 13
| latm = 50
| longm = 45
| longEW = W
| largest_city = [[Апија, Самоа|Апија]]
| government_type = [[Парламентарна република]]
| leader_title1 = [[O le Ao o le Malo]]<br />(Шеф на држава)
[[Податотека:Samoa Country map- Macedonian.png|thumb|лево|200п|Карта на Самоа.]]
 
Државата се наоѓа јужно од [[екватор]]от, на пола пат од [[Хаваи]] до [[Нов Зеланд]] во регионот [[Полинезија]] во [[Океанија]]. Вкупната површина на Самоа изнесува околу 2.934 km² и е составена од два големи острови [[Уполу]] и [[Саваи]] и тие два острови сочинуваат 99% од вкупната територија на Самоа. Покрај овие два има и други помали острови. Островот Уполу е дом на три-четвртини од населението на Самоа и на тој остров се наоѓа главниот град - [[Апија]]. Најголем остров е Саваи и има население од 42.000 жители.
 
Климата на Самоа е тропска со просечна температура од 26.5&nbsp;°C и со дождлива сезона од ноември до април.