Разлика помеѓу преработките на „Итака“

Додадени 24 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:South ithaca.jpg|245px|десно]]
'''Итака''' ([[грчки]]: ''Ιθάκη'') е остров кој се наоѓа во [[Јонско Море|Јонското Море]], и е под управа на [[Република Грција]].
 
Островот има плоштина од 96 км2. Според последниот попис од [[2001]] година, островот има население од 3.084 души.<ref>[http://www.statistics.gr/gr_tables/S1101_SAP_1_TB_DC_01_03_Y.pdf www.statistics.gr]</ref>
 
Островот најмногу е познат по епските поеми на [[Хомер]], [[Илијада]] и [[Одисеја]].
 
== Наводи ==