Разлика помеѓу преработките на „Итака“

Додадени 236 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:South ithaca.jpg|245px|]]
{{Infobox Greek Isles
|name = Ithaca
|native_name = Ιθάκη
|skyline = south ithaca.jpg
|sky_caption = Vathi, South Ithaca
|map = GR Ithaca.PNG
|coordinates = {{Coord|38|22|N|20|43|E}}
|chain = Ionian Islands
|isles =
|area = 117.812
|highest_mount = [[Nirito]]
|elevation = 806
|periph = [[Ionian Islands]]
|prefect = [[Kefallinia Prefecture]]
|capital = [[Ithaki, Ithaca|Itháki, Ithaca]]
|population = 3084
|pop_as_of = 2001
|postal = 283 00, 283 01
|telephone = 26740
|license = KE
|website = [http://www.ithaki.gr www.ithaki.gr]
}}
'''Итака''' ([[грчки]]: ''Ιθάκη'') е остров кој се наоѓа во Јонско Море|Јонското Море, и е под управа на Република Грција.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Микенска Грција]]
[[Категорија:Грчки острови]]
[[Категорија:Илијада]]
[[Категорија:Одисеја]]
[[Категорија:Туризам во Грција]]
 
[[ang:Iþacige]]
[[br:Itaka]]
[[bg:Итака]]
[[ca:Ítaca]]
[[cs:Ithaka]]
[[cy:Ithaca]]
[[da:Ithaka]]
[[de:Ithaka]]
[[en:Ithaca]]
[[et:Ithaka]]
[[el:Ιθάκη]]
[[es:Ítaca]]
[[eo:Itako]]
[[fr:Ithaque]]
[[ko:이타키 섬]]
[[hr:Itaka]]
[[id:Ithaki]]
[[it:Itaca]]
[[he:איתקה]]
[[la:Ithaca (insula)]]
[[lv:Itaka]]
[[lt:Itakė]]
[[mr:इथाका]]
[[nl:Ithaka]]
[[ja:イタキ島]]
[[no:Ithaka]]
[[nn:Itháki]]
[[pl:Itaka]]
[[pt:Ítaca]]
[[ro:Itaca]]
[[ru:Итака (остров)]]
[[simple:Ithaca]]
[[sr:Итака]]
[[fi:Ithaka]]
[[sv:Ithaka]]
[[tr:İthaka]]
[[uk:Ітака]]
[[zh:伊薩基島]]