Разлика помеѓу преработките на „Итака“

Додадени 670 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox Greek Isles
|name = Ithaca
|native_name = Ιθάκη
|skyline = south ithaca.jpg
|sky_caption = Vathi, South Ithaca
|map = GR Ithaca.PNG
|coordinates = {{Coord|38|22|N|20|43|E}}
|chain = Ionian Islands
|isles =
|area = 117.812
|highest_mount = [[Nirito]]
|elevation = 806
|periph = [[Ionian Islands]]
|prefect = [[Kefallinia Prefecture]]
|capital = [[Ithaki, Ithaca|Itháki, Ithaca]]
|population = 3084
|pop_as_of = 2001
|postal = 283 00, 283 01
|telephone = 26740
|license = KE
|website = [http://www.ithaki.gr www.ithaki.gr]
}}
'''Итака''' ([[грчки]]: ''Ιθάκη'') е остров кој се наоѓа во Јонско Море|Јонското Море, и е под управа на Република Грција.