Разлика помеѓу преработките на „Одисеја“

Додадени 1.524 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
Тоа патување траело околу дваесет години, но во поемата се опишани само последните триесетина денови од тоа патување. Кога Одисеј се вратил на островот, тој успеал да си ја поврати власта во кралството, бидејќи истата му била одземена од страна на просјаците. По пристигнувањето на островот, Одисеј бил препознаен само од неговото куче. Идентитетот на Одисеј бил скриен со помош на [[Атена (митологија)|Атена]], која го претворила во старец. Својот идентитет Одисеј го докажал повторно со помошта на Атена, успевајќи да ја затекне стрелата од својот лак. На крајот, со истата таа стрела, тој со помош на Телемах ги убил сите оние кои пртходно му го зазеле кралството.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Link GA|eo}}
{{Link FA|bar}}
{{Link FA|de}}
[[af:Odussee]]
[[ar:أوديسة]]
[[an:Odiseya]]
[[az:Odisseya]]
[[bn:ওডিসি]]
[[zh-min-nan:Odusseia]]
[[bar:Odyssee]]
[[bo:ཨ་ངྷི་སེའུ།]]
[[bs:Odiseja]]
[[br:Odysseia]]
[[bg:Одисея]]
[[ca:L'Odissea]]
[[cs:Odysseia]]
[[cy:Odyseia]]
[[da:Odysseen]]
[[de:Odyssee]]
[[en:Odyssey]]
[[et:Odüsseia]]
[[el:Οδύσσεια]]
[[es:Odisea]]
[[eo:Odiseado]]
[[eu:Odisea]]
[[fa:ادیسه]]
[[fr:Odyssée]]
[[fur:Odissee]]
[[ga:An Odaisé]]
[[gl:Odisea]]
[[ko:오디세이아]]
[[hy:Ոդիսական]]
[[hi:ओडेसी]]
[[hr:Odiseja]]
[[io:Odiseo]]
[[id:Odisseia]]
[[is:Ódysseifskviða]]
[[it:Odissea]]
[[he:אודיסיאה]]
[[kn:ಒಡಿಸ್ಸಿ]]
[[ka:ოდისეა]]
[[kk:Одиссея]]
[[ku:Odîseya]]
[[la:Odyssea]]
[[lv:Odiseja]]
[[lb:Odyssee]]
[[lt:Odisėja]]
[[hu:Odüsszeia]]
[[ml:ഒഡീസ്സി (ഇതിഹാസം)]]
[[mt:Odissea]]
[[mr:ओडिसी]]
[[ms:Odyssey]]
[[nl:Odyssee]]
[[ja:オデュッセイア]]
[[no:Odysseen]]
[[nn:Odysseen]]
[[oc:Odissèa]]
[[pl:Odyseja]]
[[pt:Odisseia]]
[[ro:Odiseea]]
[[qu:Odisya]]
[[ru:Одиссея]]
[[scn:Odissea]]
[[simple:Odyssey]]
[[sk:Odysea]]
[[sl:Odiseja]]
[[sr:Одисеја]]
[[sh:Odiseja]]
[[fi:Odysseia]]
[[sv:Odysséen]]
[[tl:Odisea]]
[[ta:ஒடிசி (இலக்கியம்)]]
[[th:โอดิสซีย์]]
[[tr:Odysseia]]
[[uk:Одіссея]]
[[vi:Odyssey]]
[[fiu-vro:Odüsseia]]
[[zh:奥德赛]]