Џулијан Асанж: Разлика помеѓу преработките

Додадени 183 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: lv:Džulians Asānžs)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Џулијан Пол Асанж''' ([[Англиски јазик|англ.]] ''Julian Paul Assange'') ([[Таунсвил]], [[Австралија]], 3 јули 1971) е австралиски новинар и интернет -активист. Тој е најдобро познат по неговата работа на интернет[[Мрежно страницаместо|мрежното место]] [[Викиликс]], чиј портпарол и уредник e. Бил студент по [[физика]] и [[математика]], а се занимавал и со [[програмирање]].<ref name="timesonline"/>
 
На 16 години започнал да се занимава со хакерство. Бил уапсен во [[1991]] година за неовластен упад во компјутерски[[компјутер]]ски систем. На судењето се изјаснил за виновен по сите точки од обвинението. Поради доброто однесување бил осуден на парична казна од 2100 австралиски долари.
 
Јулијан Асанж во 2006 година јаго основал странатамрежното место [[Викиликс]] и го хостирал[[Вдомување|вдомувал]] на домашен сервер[[Веб опслужувач|опслужувач]]. Од тогаш на [[Викиликс]] има објавено стотици документи поврзани со војните во [[Ирак]] и во [[Авганистан]].
 
На [[30 ноември]] [[2010]] година бил ставен на црвенатацрвениот листасписок на [[Интерпол]] за лица<ref name="nyt"/><ref name="interpol"/> по кои се трага на барањето на [[Шведска]], каде против него започнала, потоа била стопирана, а потоа уште еднаш била започната истрага за наводно силување извршена во текот на летото 2010. На [[7 декември]] Асанж ѝ се предал на лондонската[[лондон]]ската полиција.
 
==Работата на Викиликс==
 
Асанж го основал Викиликсмрежното сајтотместо Викиликс во [[2006]] година и е член на неговиот советодавен одбор. Во [[Викиликс]] тој е вклучен во публикувањето на документи за незаконски убиства во [[Кенија]], извештаи за исфрлање на токсичен отпад африканскиот брег, прирачници на црквата на Скиентологија, процедури кои се одвиваат во затворот на [[Гвантанамо]], вклучувајќи и материјални големи банки и др.<ref name="autogenerated1"/> Тој од почетокот на [[декември]] [[2010]] е во центарот на вниманието на светската јавноста поради објавувањето на тајни документи на [[Викиликс]] кои содржат детали за детали инволвираноста на [[САД]] во војните во [[Авганистан]] и [[Ирак]]. На [[28 ноември]] [[2010]] година, [[Викиликс]] и медиумите кои ја поддржуваат започна да публикуваат тајни дипломатски документи на [[САД]]. Според британскиот весник "Гардијан", ова го довело „''Асанж во центарот на интензини медиумски шпекулации и кампања на омраза против него во Америка''“.<ref name="guardian"/>
 
==Литература==
Анонимен корисник