Отвори го главното мени

Промени

Додадени 767 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
== Настани ==
 
*[[24 април|24]]-[[26 април]] - Во [[Гери]] ([[Индијана]]) е формиран [[Македонски народен сојуз|Македонскиот народен сојуз]], прогресивна организација на македонските иселеници.
*
 
== Родени ==
* [[8 јануари]] - [[Видое Видичевски]], македонски поет
* [[1 февруари]] - [[Борис Елцин]], руски претседател
* [[8 февруари]] - [[Џејмс Дин]], американски актер
* [[24 февруари]] - [[Славе Македонски]], македонски писател
* [[21 март]] - [[Михаил Горбачов]], советски лидер, Нобеловец
* [[21 март]] - [[Блаже Ристовски]], македонски академик
* [[3 јуни]] - [[Анте Поповски]], македонски поет
* [[3 јуни]] - [[Раул Кастро]], кубански политичар
* [[7 октомври]] - [[Дезмонд Туту]], јужно-африкански свештеник, Нобеловец
 
== Починале ==
 
* [[13 декември]] - [[Гистав Ле Бон]], истакнат француски [[социопсихолог]] и [[социолог]], основач на дисциплината [[психологија на толпата]] и инспирација за [[Хитлер]]овото дело „[[Мојата борба]]“.
 
----
5.803

уредувања