Разлика помеѓу преработките на „Синајска Гора“

нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: da:Sinaibjerget)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Santa CatarinaKatharinenkloster Sinai 2003BW 2.JPGjpg|мини|лево|200|Синајска Гора]]
'''Синајска Гора''' или Мојсијева Гора, е [[планина]], која се наоѓа на јужниот дел од Синајскиот Полуостров со висина од 2285 м. Позната е во [[јудаизам|јудаизмот]], [[христијанство|христијанството]] и [[ислам|исламот]]. Оваа планина е позната по местото каде [[Мојсеј]] ги примил [[Десет Божји заповеди|Десетте Божји заповеди]].
 
92

уредувања