Разлика помеѓу преработките на „Геја (митологија)“

с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Геја''' во [[грчка митологија|грчката митологија]] е мајка на Земја, која била родена од [[Хаос (митологија)|Хаос]], мајка на [[Уран (митологија)|Уран]]. Геја го родила на Уран, кој подоцна пак и станал сопруг. Од нивниот брак се родиле [[Понт (митологија)|Понт]], [[Титани]]те, [[Гиганти]]те<ref>http://www.theoi.com/Protogenos/Gaia.html</ref>.
 
Геја имала голема улога во создавањето на универзумот. Соединувајќи се со Уран, биле родени првите богови, односно Титаните. Најпрвин биле родени [[Океан (митологија)|Океан]] и [[Тетида (митологија)|Тетида]], од чие потомство пак се родиле Река и Океанида.
 
Според митологијата, таа и помогнала на својата ќерка [[Реја (митологија)|Реја]], да го сокрие [[Зевс]] во една пештера во [[Крит]], бидејќи нејзиниот сопруг [[Крон (митологија)|Крон]] ги голтал сите деца кои биле раѓани од неа, со цел да не му биде зазеден престолот. Подоцна, таа му помогнала на својот внук Зевс во борбата против Титаните во [[Титаномахија|Титаномахијата]]. Сепак, во последната борба помеѓу боговите, во [[Гигантомахија]]та, таа била против Зевс, барајќи по светот една билка која ги лечела на [[Гиганти]]те.
 
[[af:Gaia (mitologie)]]
[[ar:جايا]]
[[ast:Gaia]]
[[az:Geya]]
[[bn:গাইয়া]]
[[be:Гея, багіня]]
[[bar:Gaia]]
[[bs:Geja (mitologija)]]
[[br:Gaia (doueez)]]
[[bg:Гея]]
[[ca:Gea]]
[[cs:Gaia]]
[[da:Gaia (gudinde)]]
[[de:Gaia (Mythologie)]]
[[en:Gaia (mythology)]]
[[et:Gaia]]
[[el:Γαία (μυθολογία)]]
[[es:Gea]]
[[eo:Geo]]
[[eu:Gaia (jainkoa)]]
[[fa:گایا (افسانه)]]
[[fr:Gaïa]]
[[gl:Gaia]]
[[ko:가이아]]
[[hr:Geja]]
[[id:Gaia]]
[[is:Gaia]]
[[it:Gea]]
[[he:גאיה]]
[[ka:გეა]]
[[la:Gaea]]
[[lv:Gaja]]
[[lb:Gaia]]
[[lt:Gaja]]
[[hu:Gaia]]
[[hy:Գեա]]
[[nl:Gaia (mythologie)]]
[[ja:ガイア]]
[[no:Gaia]]
[[nn:Gaia]]
[[pl:Gaja (mitologia)]]
[[pt:Gaia (mitologia)]]
[[ro:Gaia]]
[[ru:Гея]]
[[simple:Gaia (mythology)]]
[[sk:Gaia (mytológia)]]
[[sl:Gaja]]
[[sr:Геја]]
[[sh:Geja]]
[[fi:Gaia]]
[[sv:Gaia]]
[[th:จีอา]]
[[tr:Gaia (mitoloji)]]
[[uk:Гея]]
[[vi:Gaia (thần thoại)]]
[[zh:盖亚]]