Разлика помеѓу преработките на „Геја (митологија)“

нема опис на уредувањето
 
{{Infobox Greek deity
| Image = Feuerbach Gaea.jpg
| Symbol =
| Consort = [[Уран (митологија)|Уран]], [[Зевс]], [[Понт (митологија)|Понт]], и [[Посејдон]]
| Parents = [[ChaosХаос (mythologyмитологија)|ChaosХаос ]]
| Siblings= [[Nyx]], [[ErebusЕреб (митологија)|Ереб]] andи [[TartarusТартар (митологија)|Тартар ]]
| Children= [[PontusПонт (mythologyмитологија)|PontusПонт]], the [[Ourea]], [[TitanТитани (mythologyмитологија)|TitansТитани]], [[HecatonchiresХекатонхири]], and [[Cyclops|CyclopesЦиклопи]]
| Mount =
| Roman_equivalents = [[TerraТера (mythologyмитологија)|TerraТера ]]
}}