Разлика помеѓу преработките на „Марли ле Роа“

Додадени 334 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox French commune|nomcommune=Марли-ле-Роа|
|name = Мерли-ле-Роа
région=[[Ил-д-Франс (регион)|Ил-де-Франс]] |
|native_name = Marly-le-Roi
département=[[Ивлин]]|
|image = Marly-le-Roi - Grande-Rue 01.jpg
arrondissement=Сен-Жермен-ан-Ле|
|map size = 270px
canton=[[Марли-ле-Роа (кантон)|Марли-ле-Роа]]|
|adjustable map = Marly-le-Roi_map.png
insee= 78372|cp= 78160|
|map caption = Местоположбата во рамките на Париз
maire= Жан-Ив Перо|mandat= [[2001]]-[[2007]]|
|region = [[Ил-де-Франс]]
intercomm=''нема (2005)''|
|department = [[Ивлин]]
longitude=02° 05' 41" И|
|arrondissement = Сен-Жермен-ан-Ле|
latitude=48° 52' 03" С|
|canton = Марли-ле-Роа
alt moy=127 m|alt mini=48 m|alt maxi=179 m|
|INSEE = 78372
hectares=654|km²=6.54|
|postal code = 78160
sans=16,759|
|mayor = Жан-Ив Перо
date-sans=попис 1999|dens=2,563|date-dens=1999}}
|term = 2008–2014
|intercommunality =
|longitude = 2.094722
|latitude = 48.8675
|elevation m = 127
|elevation min m = 48
|elevation max m = 179
|area km2 = 6.54
|population = 16897
|population date = 2006
}}
 
'''Марли-ле-Роа''' ([[фр.]] ''Marly-le-Roi'') е [[Општини во Франција|општина]] во западните предградија на [[Париз]], [[Франција]]. Оддалечена е 18.4 km од [[Нулти километар|центарот на Париз]].
 
 
{{Франција-гео-никулец}}
{{France-geo-stub}}
 
[[Категорија:Општини во Ивлин]]