Разлика помеѓу преработките на „Рог на изобилството“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Livia statue.jpg|thumb|десно|220px|Статуа на римската царица [[Ливија]] со рог на изобилството]]
'''Рог на изобилството''' или '''корнукопија''' ([[лат.]] ''Cornu Copiae'') е симбол за храна и изобилство кој датира од [[V5 век п.н.е.]]. Наречен е и „рогот на Амалтеја“.
 
Во [[грчка митологија|грчката митологија]], [[коза]]та [[Амалтеја]] го одгледала [[Зевс]] со своето млеко. Подоцна тој му дал моќ на рогот од него да може да извираат секакви богатства. Ова е симбол на разни божества, меѓу кои [[Помона]], [[Фортуна]], [[Бона Деа]] и други кои се прикажани со рогот. Еве како гласи митот: