Дариј III: Разлика помеѓу преработките

Додаден 51 бајт ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија Воено лице
{{Infobox Military Person
|nameиме = Дариј III
|livedживеел= цо. [[380 п.н.е.]] - [[330 п.н.е.]]
|placeofbirthроден-место = [[Персија]]
|placeofdeathпочинал-место = [[Бактрија]], [[Персија]]
|imageслика= [[ImageСлика:Battle of Issus.jpg|300px300п|Битката кај Ис]]
|captionопис= Дариј III (близу средината) во бој со [[Александар Македонски]]
|прекар=
|nickname=
|portrayedby=
}}
[[Слика:darius_iii_coin.jpg|thumb|right|200px|Монета со ликот на Дариј III]]