Microsoft Windows: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.526 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: fy:Microsoft Windows)
Нема опис на уредувањето
| | [[Internet Explorer 8|8]]
|-
! октомври 2009 (планиран)
| [[Windows 7]]
| NT 6.1.7100
 
Додека овие нови фукции и подобрувања на безбедноста насобраа многу позитивни реакции, Vista истотака беше мета на многу негативни критики. Најголема критика за Windows Vista системот беше големи системски побарувања, права на лиценцирање, недостаток на компатибилност со некои pre-Vista хардвери и софтвери, голем број дозволи за контрола на корисничкиот компјутер.
 
 
=== Windows 7 ===
Windows 7 е најновата верзија на оперативниот систем Microsoft Windows, најпопуларен производ на корпорацијата Microsoft. Оперативниот систем е направен за персонални компјутери, лап-топи, таблет персонални компјутери и медија центар компјутери. Windows 7 е пуштен до произведувачите на хардвер и софтвер на 22 јули 2009, со што беше објавен и конечниот датум (22 октомври 2009) за офицјално пуштање во продажба на новиот оперативен систем. Исто така истиот датум се планира и за пуштање во продажба и на неговиот "колега" Windows Server 2008 R2 кој е наменет за сервери. За разлика од својот претходник Windows Vista која внесе голем број на новости, Windows 7 има намера повеќе да се фокусира на компатибилноста, односно да биде компатибилен со што е можно повеќе хардвер и програми. Ново за овој оперативен систем е multi-touch технологијата, а исто така редизајнирана е и старт лентата.
 
 
При крајот на мај 2009, според статистиките, [[Windows]] Vista е втор најкористен оперативен систем на интернет со 24,35%, додека накористен оперативен систем е [[Microsoft Windows#Windows XP|Windows XP]] со 61,54%.