Џулијан Асанж: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
На 16 години започнал да се занимава со хакерство. Бил уапсен во [[1991]] година за неовластен упад во компјутерски систем. На судењето се изјаснил за виновен по сите точки од обвинението. Поради доброто однесување бил осуден на парична казна од 2100 австралиски долари.
 
Јулијан Асанж во 20002006 година ја основал страната [[Викиликс]] и го хостирал на домашен сервер. Од тогаш на [[Викиликс]] има објавено стотици документи поврзани со војните во Ирак и во Авганистан.
 
На [[30 ноември]] [[2010]] година бил ставен на црвената листа на [[Интерпол]] за лица<ref name="nyt"/><ref name="interpol"/> по кои се трага на барањето на [[Шведска]], каде против него започнала, потоа била стопирана, а потоа уште еднаш била започната истрага за наводно силување извршена во текот на летото 2010. На [[7 декември]] Асанж ѝ се предал на лондонската полиција.