Димитар Циев: Разлика помеѓу преработките

Додадени 804 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
'''Димитар Циев''' (роден на {{роден на|3|јануари|1939}} во {{роден во|Струмица|}} - {{починал на|27|јули|2010}} во {{починал во|СкопјеОхрид|}}) бил поранешен југословенски и македонски одбојкар и прв селектор на Македонската одбојкарска репрезентација.
 
== Биографија ==
Ред 6:
 
Во својата богата тренерска кариера, Циев бил тренер во одбојкарските клубови во [[Струмица]], [[Штип]], [[Берово]], [[Велес]], [[Пробиштип]] и [[Скопје]].
 
По осамостојувањето, во периодот од [[1991]] до [[1997]] година, Димитар Циев бил прв селектор на Македонската одбојкарска репрезентација и паралелно со тоа активно бил вклучен во работата на органите и телата на Одбојкарската Федерација на Македонија (ОФМ).
 
Во следните години бил професор на факултетот за физичка култура, сè во [[2004]] година кога заминал во пензија.
 
Димитар Циев нендејно починал на {{починал на|27|јули|2010}} во {{починал во|Охрид|}}.