Разлика помеѓу преработките на „Љубиша Георгиевски“

нема опис на уредувањето
{{Infobox Officeholder
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Ljubisa_Georgievski.jpg|right|thumb|200px|name = Љубиша Георгиевски]]
|honorific-suffix =
 
|image = Ljubisa_Georgievski.jpg
|imagesize = 250px
|office1 = [[Претседател на Собранието на Република Македонија|VII Претседател на Собранието]]
|term_start1 = [[1 август]] [[2006]]
|term_end1 = [[21 јуни]] [[2008]]
|president1 = [[Бранко Црвенковски]]
|predecessor1 = [[Љупчо Јордановски]]
|successor1 = [[Трајко Вељаноски]]
|birth_date = {{роден на|30|мај|1937}}
|birth_place = {{роден во|Битола}}, [[СФРЈ]]<br>денес [[Македонија]]
|death_date =
|death_place =
|nationality = [[Македонци|Македонец]]
|party = [[ВМРО-ДПМНЕ]]
|spouse =
|children =
|alma_mater =
|profession = политичар, режисер
|religion = [[Православие|Православен христијанин]]
|website =
}}
'''Љубиша Георгиевски''' (роден на [[30 мај]] [[1937]] година во [[Битола]]) е театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на [[Факултет за драмски уметности|Факултетот за драмски уметности]] во [[Скопје]]. Дипломирал на Академијата за театар, филм, радио и телевизија, група „Театар и радио режија”, во [[Белград]], [[1974]].