Разлика помеѓу преработките на „Тито Петковски“

нема опис на уредувањето
На [[Претседателски избори 1999 година|претседателските избори 1999 година]] беше кандидат за претседател на [[СДСМ]] и го освои второто место зад кандидатот на [[ВМРО-ДПМНЕ]], [[Борис Трајковски]]. Во врска со победата на Трајковски на овие избори беа ставени сериозни забелешки за [[изборен фалсификат]].
 
По долгогодишното членство во СДСМ, на [[30 ноември]] [[2005]] година Тито Петковски ја формира [[Нова социјалдемократска партија]] (НСДП)<ref>[http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=53080 www.a1.com.mk]</ref>.
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://217.16.70.245/default.aspx?pbroj=1946&stID=57762&pdate=20051203 Интервју со Тито Петковски по повод отцепувањето од СДСМ и формирањето на НСДП]
 
 
{{Македонија-политичар-никулец}}