Разлика помеѓу преработките на „Региони во Франција“

с
нема опис на уредувањето
с
с
'''[[Франција]]''' се дели на 26 '''региони''' ([[фр.]] ''régions''), од кои 21 се [[континентална Франција|континентални]], еден е островот [[Корзика]], и четири се [[прекуморски француски региони|прекуморски]]. Регионите понатаму се делат на меѓу 1 и 8 [[ГранцускиДепартмани департманиво Франција|''департмани'']].
 
== Општи карактеристики ==