Разлика помеѓу преработките на „Тито Петковски“

Додадени 1.180 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: de:Tito Petkovski)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Officeholder
|name = Тито Петковски
|honorific-suffix =
|image =
|imagesize = 250px
|office1 = [[Претседател на Собранието на Република Македонија|II Претседател на Собранието]]
|term_start1 = [[6 март]] [[1996]]
|term_end1 = [[19 ноември]] [[1998]]
|president1 = [[Киро Глигоров]]
|predecessor1 = [[Стојан Андов]]
|successor1 = [[Саво Климовски]]
|birth_date = {{роден на|23|јануари|1945}}
|birth_place = Псача, [[Крива Паланка]], [[СФРЈ]]<br>денес [[Македонија]]
|death_date =
|death_place =
|nationality = [[Македонци|Македонец]]
|party = [[Сојуз на комунистите на Македонија]]<br>[[СДСМ]]<br>[[НСДП]]
|spouse =
|children =
|alma_mater =
|profession = политичар
|religion = [[Православие|Православен христијанин]]
|website =
}}
'''Тито Петковски''' (роден [[23 јануари]] [[1945]] во с. Псача, [[Крива Паланка]]) е македонски политичар, претседател на [[Нова социјалдемократска партија]].