Разлика помеѓу преработките на „Благој Ханџиски“

нема опис на уредувањето
с
|successor2 = [[Александар Димитров]]
|birth_date = {{роден на|6|јуни |1948}}
|birth_place = {{роден во|[[Владимирово|}}]], [[СФРЈ]]<br>денес [[Република Македонија]]
|death_date =
|death_place =
}}
 
'''Благоја Ханџиски''' ([[Владимирово]], {{роден во|Беровско}}, {{роден на|6|јуни|1948}}) е македонски политичар, [[Министер за надворешни работи на Република Македонија]] во периодот од [[29 мај]] [[1997]] до [[30 ноември]] [[1998]] година.
 
==Биографија==
Роден е во [[1948]] година во с. [[Владимирово]], [[БеровоБеровско]]. Завршил на Електротехничкиот факултет во Скопјем а подоцна станал и доктор по електротехнички науки. Работел како електроинженер во Рудници и железарница [[Скопје]]. Бил вработен во Трговското претпријатие „Славија“, Скопје. Од [[1973]] година бил вработен на Електротехничкиот факултет како редовен професор<ref>[http://sobranie.mk/?ItemID=39B55D2713BCC14EA042EB54061E7E3B www.sobranie.mk]</ref>.
 
Бил пратеник во [[македонското Собрание на РМ|Собранието на РМ]] во мандатот од [[1990]] до [[1994]] година.
 
Добро го знае англискиот јазик, а зборува и француски и руски јазик.