Разлика помеѓу преработките на „Гроб“

Додадени 1.416 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
'''Гробот''' е место каде што е погребана една или повеќе индивидуи или е погребано некое [[Животно|животно]]. Гробовите обично се на места означени како [[Гробишта|гробишта]], а во минатото се познати под терминот [[Некропола|некропола]].
 
Гробовите можат да содржат [[Архитектура|архитектонски]] [[Објект|објекти]], структури и делови кои на [[Археологија|археолозите]] ќе им обезбедат појаснување за животот и [[Култура|културата]] за времето во кое настанал гробот.
 
Во некои религии се верува дека [[Тело|телото]] мора да биде недопрено, за да преживее [[Душа|душата]].
 
 
{{археологија-никулец}}
{{архитектура-никулец}}
 
 
[[Категорија:Археологија]]
[[Категорија:Типови на археолошки локалитети]]
[[Категорија:Архитектура]]
 
 
 
[[bs:Grob]]
[[bg:Гроб]]
[[cs:Hrob]]
[[da:Grav]]
[[de:Grab]]
[[en:Grave (burial)]]
[[es:Sepultura]]
[[eo:tombo]]
[[fr:Tombe]]
[[id:Kuburan]]
[[lv:Kaps]]
[[nl:Graf]]
[[ja:墓場]]
[[nn:grav]]
[[pl:Grób]]
[[pt:Túmulo]]
[[sk:Hrob]]
[[fi:Hauta]]
[[tr:Mezar]]
980

уредувања