Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Монголија“

нема опис на уредувањето
{{Infobox flag
[[Податотека:Flag of Mongolia.svg|thumb|[[Податотека:FIAV 111000.svg|20px]] Знамето на [[Монголија]], 1:2]]
| Name =
| Article = Монголија
| Type = Државно знаме
| Image = Flag_of_Mongolia.svg
| Nickname =
| Morenicks =
| Use =011100
| Symbol = [[:Категорија:Национални симболи на Македонија|Национален симбол на Монголија.]]
| Proportion = 1:2
| Adoption = [[12 февруари]] [[1992]]
| Design = три вертикални ленти во црвена, сина и црвена боја со златни Сојомбо симболи
| Designer =
}}
 
'''Знамето на [[Монголија]]''' било усвоено на [[12 февруари]], [[1992]]. Денешното знаме е слично со знамето од [[1949]], а разликата е во тоа што отстранета е петокраката. Знамето е составено од три еднакви вертикални полиња, во црвена, сина и црвена боја. На левото црвено поле има [[Сојомбо симбол]]<ref>[[Montsame News Agency]]. ''Mongolia''. 2006, ISBN 9992906278, p. 8</ref>- односно наредени геометриски фигури што претставуваат [[оган]], [[месечина]], [[земја]], [[вода]] и знакот [[јин-јанг]].