Г: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.035 бајти ,  пред 11 година
с
Отстрането уредувањето на 92.55.127.22 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 92.55.127.22 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
{{Cyrillic alphabet navbox|
Буквата Г е четвртата буква на старата кирилица и е дел од денешните кирилски азбуки. Според Меѓународна Фонетска Азбука МФА, буквата во Македонски јазик македонскиот и Српски јазиксрпскиот јазик има вредност g, додека во Руски јазик рускиот, Белоруски јазик белорускиот и [[Украински јазик украинскиот јазик g, k, или во зависност од тоа каде во зборот се наоѓа буквата и во кој јазик се користи. Формата на буквата потекнува од формата на Грчка азбука рчката буква ''гама''. Кирилската буква Г има иста вердност, име и значење со Глаголската буква која се нарекувала глаголи.
Heading=Гг|
Image=[[File:Cyrillic letter Ge - uppercase and lowercase.svg|100px]]|
uuc=0413|ulc=0433|numeral=3}}
 
'''Буквата Г''' е четвртата буква на старата [[кирилица]] и е дел од денешните кирилски азбуки. Според [[Меѓународна Фонетска Азбука |МФА]], буквата во [[Македонски јазик |македонскиот]] и [[Српски јазиксрпскиотјазик|српскиот јазик]] има вредност /g/, додека во [[Руски јазик |рускиот]], [[Белоруски јазик |белорускиот]] и [[Украински јазик |украинскиот јазик]] /g/, /k/, [ɣ] или /ɦ/, во зависност од тоа каде во зборот се наоѓа буквата и во кој јазик се користи. Формата на буквата потекнува од формата на [[Грчка азбука рчката|грчката буква]] ''гама''. Кирилската буква ''Г'' има иста вердност, име и значење со Глаголската[[Глаголица|глаголската]] буква [[File:Glagolitic glagoli.svg|15px]] која се нарекувала '''глаголи'''.<ref>''Старословенски јазик, Радмила Угринова - Скаловска, Скопје.''</ref>
 
== Кодна позиција ==
 
{| class="wikitable"
! Кодирање на карактер !! Големина !! Децинала !! Хексадецимала !! октал !! Бинарен нумерички систем
|-
|rowspan=2|[[Уникод]]||Голема||1043||0413||002023||0000010000010011
|-
| |Мала||1075||0433||002063||0000010000110011
|-
|rowspan=2|[[ISO 8859-5|ISO&nbsp;8859-5]]||Голема||179||b3||263||0010110011
|-
| |Мала||211||d3||323||0011010011
|-
|rowspan=2|[[KOI 8|KOI&nbsp;8]]||Голема||231||e7||347||0011100111
|-
| |Мала||199||c7||307||0011000111
|-
|rowspan=2|[[Windows 1251|Windows&nbsp;1251]]||Голема||195||c3||303||0011000011
|-
| |Мала||227||e3||343||0011100011
|}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Поврзано ==
* [[Кирилица]]
* [[Глаголица]]
* [[Список на кирилични букви]]
 
{{Македонска азбука}}
 
[[Категорија:Македонска азбука|Г]]
[[Категорија:Кирилични букви|Г]]
 
[[ar:Г]]
[[br:Г (lizherenn)]]
[[bg:Г]]
[[ca:Г]]
[[cv:Г]]
[[cs:Г]]
[[de:Г]]
[[en:Ge (Cyrillic)]]
[[es:Г]]
[[eo:Ge (cirila alfabeto)]]
[[eu:Ge (zirilikoa)]]
[[fa:گ (سیریلیک)]]
[[fr:Г]]
[[gl:Ge (Cirílico)]]
[[xal:Г үзг]]
[[ko:Г]]
[[hr:Г]]
[[it:Г (cirillico)]]
[[he:Г]]
[[ka:Г]]
[[ky:Г]]
[[ht:Г]]
[[arz:Г]]
[[nah:Г]]
[[nl:Г]]
[[ja:Г]]
[[ce:Г]]
[[no:Г]]
[[nn:Г]]
[[pl:Г]]
[[pt:Г]]
[[ro:Glagol]]
[[ru:Г (кириллица)]]
[[sl:Г]]
[[sr:Г (ћириличко)]]
[[sh:Г]]
[[fi:Г]]
[[sv:Г]]
[[tl:Ge (Siriliko)]]
[[th:Г]]
[[uk:Г]]
[[zh:Г]]
81

уредување