Апиологија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 17 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: de:Apidologie)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{zoology}}
'''Апиологија''' (или '''мелитологија''') е науката кога се занимава со изучување на [[пчела|пчелите]], и е гранка на [[ентомологија]]та. Пчелите често се изираат како група за изучување, со цел на барање на одговори на прашања за еволуцијата на општествените системи. Членовите на оваа група прикажуваат животни истории од сосема осамени, до мошне [[евсоцијалност|евсоцијални]].
== Видете исто така ==