Разлика помеѓу преработките на „Кореја“

Додадени 8 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с ([r2.6.4] Бот Додава: krc:Корея)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Locator map of Korea.svg|right]]
'''Кореја''' е географско подрачје и бившапоранешна држава која се наоѓа на истоимениот [[полуостров]] во североисточна [[Азија]], која по [[корејска војна|корејската војна]] во [[1950]] - [[1953]] била поделена на:
* [[Северна Кореја]] (комунистичка диктатура)
* [[Јужна Кореја]] (слободна капиталистичка република).