Предраг Самарџиски: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Предраг Самарџиски''' (роден [[4{{роден на|4|ноември]], [[|1986]]}} во [[{{роден во|Скопје]]|}}) е [[Република Македонија|македонски]] [[кошарка]]рски [[Македонска кошаркарска репрезентација|репрезентативец]], кој настапува за [[Србија|српскиот]] кошаркарски прволигаш [[ФМП Железник]]. Тој е висок 216 [[сантиметар|см]] и тежок 110 [[Килограм|кг]]. Игра на позиција [[центар (кошарка)|центар]]. Син е на Бобан и Рената Самарџиски (познати кошаркари), негова сестра е Бојана Самарџиска, која истотака е репрезентативка на Македонија. Самарџиски настапувал за сите младински репрезентации на [[Македонија]]. По старите правила на [[НБА Драфт]]от, Предраг смееше да учествува на 18 години, во [[2004]], но подучен од НБА судбината на [[Дарко Миличиќ]], се отпиша од [[НБА Драфт|драфтот]], иако беше проектиран за пик во првата рунда, гарантирајки му 3-годишен договор со [[НБА]] тим. Предраг смееше да партиципира и на наредните четири [[НБА Драфт]]ови, во [[2005]], [[2006]] [[2007]] и [[2008]]. Во меѓувреме, Предраг настапуваше за [[КК Партизан]] и за [[ФМП Железник]], од 2005/2006 до ден денес. Тој имаше просеци од 12 поени и 7 скока со [[ФМП Железник]] во квалификациите за [[Улеб Куп]]от 2007/2008. Во [[јуни]] [[2008]], тој конечно ќе учествува на [[НБА Драфт|драфтот]], и е проектиран помеѓу 45та и 57та позиција, но заради став на Американските менаџери од трендот на Европејци кои одбиваат да дојдат во [[НБА]], само неколку Европејци беа регрутирани во [[НБА]], и Предраг остана недрафтуван. Штета, Самарџиски е нашиот најталентиран млад кошаркар. На престојните квалификации за европското првенство што ке се одржи следната година, Предраг беше еден од назаслужните кошаркари кои ја однесоа Македонија на европското првенство.
{{Македонска кошаркарска репрезентација во 2009/ 2011}}
 
{{DEFAULTSORT:Самарџиски, Предраг}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
[[Категорија:Македонски кошаркари]]