Разлика помеѓу преработките на „Јаглехидрат“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с (Бот Додава: be-x-old:Вугляводы)
== Класификација и особини на јаглехидратите ==
 
[[Податотека:D-glucose-chain-2D-Fischer.png|thumb|120px|left|[[Глукоза|D-Глукоза]], пример за алдоза, претставена со [[Фишерова проекција]].]]
[[Податотека:d-fructose.png|thumb|120px|[[Фруктоза]], пример за кетоза. Кето групата е кислородот поврзан со двојна врска за вториот јаглероден атом.]]
 
4

уредувања