Разлика помеѓу преработките на „Некропола“

Додадени 29 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Некропола''' се големи гробишта или место за закопување, а терминологијата доаѓа од грчкиот ...)
 
'''Некропола''' се големи гробишта или место за закопување, а терминологијата доаѓа од грчкиот збор nekropolis - "град на мртвите". Покрај ретките примери за употребата на овој [[Термин|термин]] да се означат модерните гробшта надвор од големите [[Град|градови]], овој [[Збор|збор]] се користи исклучиво кога се мисли на гробиштата на старите народи, [[Антика|античките]] и [[Среден век|средновековните]] [[Цивилизација|цивилизации]].
 
{{археологија-никулец}}
980

уредувања