Разлика помеѓу преработките на „Република“

Додадени 497 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: mzn:جوموری)
 
Шефот на државата во републиката може да биде индивидуален орган ([[претседател]]) или колективен ([[претседателство]]). Сепак, најчесто шефот на државата е индивидуален орган.
Она што е обележје на републиките се изборноста, одговорноста и видот и обемот на надлежностите на шефот на државата. Според начинот на избор на претседателот и обемот на неговите овластувања, републиката може да се подели на: претседателска, парламентарна и собраниска.
 
== Види исто така ==
* [[Џумхурија]]
* [[Џамахирија]]
 
 
 
Анонимен корисник