Тане Николов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 30 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
== Биографија ==
Роден е на {{роден на|9|март|1873}} година во {{роден во|Хасково|}}, [[Османлиска империја]], денеска во [[Бугарија]]. Учел во родниот град и потоа во воена служба.
Роден е на {{роден на|9|март|1873}} година во {{роден во|Хасково|}}, [[Османлиска империја]], денеска во [[Бугарија]]. Учел во родниот град и потоа во воена служба. Во [[1902]] година ја напуштил армијата со чин подофицер. Во [[август]] [[1902]] година станал четник во четата на К. Антонов. Од [[1903]] година станал самостоен војвода. За време на [[Илинденското востание]] раководил со чета во [[Западна Тракија]] каде останал и по востанието. Во [[1906]] година се префрлил во [[Лерин]]ско. Во [[1907]] година бил назначен за војвода во [[Прилеп]]ско и [[Велес|Велешко]] каде успеал да ги прогони четите на Ј. Бабунски и Г. Љамев. Тане Николов учествувал во т.н. битка на Ножот. По битката бил назначен за ревизор на сите чети во [[Западна Македонија]]. Во [[1908]] година бил делегат на [[Ќустендилски конгрес|Ќустендилскиот конгрес]] на [[ВМОРО]] како делегат на [[Битолски округ|Битолскиот округ]]. После [[Хуриет]]от, во летото на [[1908]] година Тане Николов извршил атентат врз [[Јане Сандански]], во [[Солун]], при обид да ја исполни смртната пресуда врз Сандански која била издадена од страна на Конгресот. Тане Николов учествувал со своите чети во балканските војни во Македонија. За време на Првата светска војна е со чета во источна [[Србија]]. За време на Првата светска војна создал [[Внатрешна Тракиска Револуционерна Организациjа]] коjа била активна во [[Западна Тракиja]]. Во [[1924]] година се повлекол од револуционерната дејност во [[Асеновград]]. Починал на [[17 јануари]] [[1947]] година во [[Асеновград]] година.
 
Во [[1902]] година ја напуштил армијата со чин подофицер. Во [[август]] [[1902]] година станал четник во четата на К. Антонов. Од [[1903]] година станал самостоен војвода.
 
За време на [[Илинденското востание]] раководил со чета во [[Западна Тракија]] каде останал и по востанието. Во [[1906]] година се префрлил во [[Лерин]]ско.
 
Во [[1907]] година бил назначен за војвода во [[Прилеп]]ско и [[Велес|Велешко]] каде успеал да ги прогони четите на Ј. Бабунски и Г. Љамев. Тане Николов учествувал во т.н. битка на Ножот.
 
По битката бил назначен за ревизор на сите чети во [[Западна Македонија]]. Во [[1908]] година бил делегат на [[Ќустендилски конгрес|Ќустендилскиот конгрес]] на [[ВМОРО]] како делегат на [[Битолски округ|Битолскиот округ]].
 
После [[Хуриет]]от, во летото на [[1908]] година Тане Николов извршил атентат врз [[Јане Сандански]], во [[Солун]], при обид да ја исполни смртната пресуда врз Сандански која била издадена од страна на Конгресот.
 
Тане Николов учествувал со своите чети во балканските војни во Македонија. За време на Првата светска војна е со чета во источна [[Србија]].
 
За време на Првата светска војна создал [[Внатрешна Тракиска Револуционерна Организациjа]] коjа била активна во [[Западна Тракиja]]. Во [[1924]] година се повлекол од револуционерната дејност во [[Асеновград]]. Починал на [[17 јануари]] [[1947]] година во [[Асеновград]] година.
 
== Надворешни врски ==
[[bg:Тане Николов]]
[[en:Tane Nikolov]]
{{Дејци на МРО}}
[[Категорија:Македонски војводи]]