Разлика помеѓу преработките на „Солунска афера“

Додадени 186 бајти ,  пред 9 години
 
По бегството на Александар Ников и Милан Ризов полицијата започнала со претрес по куќите каде тие би можеле да се кријат. Прво било проверно живеалиштето на Коце Лазров кој бил пријател на М. Ризов.
[[Податотека:Hristo_Matov.jpg|мини|десно|100п|[[Христо Матов]]]] [[Податотека:Pere_Toshev.jpg|мини|десно|100п|[[Пере Тошев]]]]
 
Кај него биле пронајдени 50 куршуми за револвер и доверлива организациска документација, а меѓу другото бил пронјаден и еден хектографиран извештај до [[Централен комитет на МРО|Централнот комитет]] за прокопување на канал под Отоманската банка во [[Цариград]].