Разлика помеѓу преработките на „Хистологија“

Додадени 432 бајти ,  пред 15 години
Интервики
 
(Интервики)
'''Хистологија''' (грчки: histos- ткиво) е [[наука]] која ги изучува [[Морфологија|морфолошките]], функционалните и [[Еволуција|еволутивните]] закономерности на [[Ткиво|ткивата]].
[[Категорија:Хистологија]]
 
[[af:Histologie]]
[[ca:Histologia]]
[[cs:Histologie]]
[[da:Histologi]]
[[de:Histologie]]
[[en:Histology]]
[[es:Histología]]
[[eo:Histologio]]
[[fa:بافت‌شناسی]]
[[fr:Histologie]]
[[id:Histologi]]
[[it:Istologia]]
[[he:היסטולוגיה]]
[[lt:Histologija]]
[[lb:Histologie]]
[[nl:Weefselleer]]
[[no:Histologi]]
[[nn:Histologi]]
[[pl:Histologia]]
[[pt:Histologia]]
[[sk:Histológia]]
[[sv:Histologi]]
[[zh:组织学]]