Разлика помеѓу преработките на „Струмички конгрес од 1904“

нема опис на уредувањето
 
== Работа ==
{{МРО}}
[[Податотека:Karamandjukov Petrova niva.jpg|лево|мини|250п|Четата на [[Лазо Лазов]] кај селото [[Росеново (Област Бургас)|Герге бунар]] на пат за конгресот]]
 
[[Податотека:Petrova niva 1.JPG|лево|мини|250п|Спомен плоча за конгресот]]
Во [[април]] [[1904]] година бил свикан конгрес во месноста [[Кулата]] на [[Огражден|Огражденските планини]] на кој присусутвувале делегати од [[Струмички револуционерен округ|Струмичкиот револуционерен округ]] под претседателсво на [[Ѓорче Петров]] <ref name="GT"><small>''Глигор Тодоровски, Реформите на големите сили во Македонија (1829-1909), Реформите на големите сили во Македонија по Илинденското востани, Скопје, 1984''</small></ref>. Главни прашања кој биле разгледани се независноста на [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]], одговорноста по [[Илинденско востание|Илинденското востание]] и односот кон [[Мирцштегски реформи|Мирцштегските реформи]].
 
 
[[Категорија:Историја на Струмица]]
{{МРО}}